+38 (097) 69-61-777 +38 (066) 20-56-777 +38 (073) 10-12-777 +38 (044) 33-20-930 Пн-Пт 9:30-18:00

Правові аспекти перебування у Польщі

Карта тимчасового перебування

 

На території Польщі студент може перебувати на підставі національної візи (тип D), яка видається строком максимально на 1 рік або ж на основі дозволу на тимчасове перебування, що надається на строк навчання, але не більше, ніж на рік.

Основні переваги перебування у Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування:

 • можливість подорожувати країнами Шенгенської зони строком до 3-х місяців впродовж півроку без віз (втім, віднедавна така можливість передбачена і для студентів-власників національних віз);
 • студенти стаціонарної форми навчання мають право працювати без спеціального дозволу (студенти із візою можуть працювати лише влітку).

 

Однак, існують незручності та клопоти, пов’язані із отриманням дозволу на тимчасове проживання. Серед них:

 • процедура отримання дозволу може бути тривалою і виснажливою;
 • витрати на оплату процедури отримання дозволу та за карту перебування (тобто за документ);
 • збір необхідних документів – прописки, довідки про стан банківського рахунку, медичного страхування у Польщі тощо.

 

Як і де отримати дозвіл на тимчасове проживання у Польщі?

 

Дозвіл на тимчасове перебування у Польщі надає воєвода місцевої адміністрації. Для цього слід звернутися у відділ у справах іноземців воєводської адміністрації (Odział spraw cudzoziemców, Urząd Wojewódzki).

 

Подати документи слід особисто або надіслати поштою за вказаною адресою.

 

Особливу увагу потрібно звернути на:

 • Польське законодавство вимагає від кожної особи, яка перебуває у Польщі, зареєструвати своє місце проживання, іншими словами отримати прописку (zameldowanie).
 • Необхідність подати довідку із вищого навчального закладу про зарахування на навчання із зазначеним терміном завершення навчання. У разі безкоштовного навчання треба взяти довідку про те, що ви справді не платите за навчання. Якщо ж навчатиметеся платно, слід підтвердити оплату.
 • Документ, який підтверджує наявність страховки (медичне страхування на території Польщі), а також копія квитанції про сплату першого внеску.
 • Документ, який підтверджує наявність коштів – наприклад, довідка з банківської установи про наявність достатньої суми коштів на рахунку. Для іноземців ця сума становить 800 злотих на місяць.
 • До документів слід долучити квитанцію про сплату процедури отримання.

 

Процедура розгляду документів у справі надання дозволу на тимчасове проживання триває близько 2-х місяців. Карту перебування ви повинні отримати особисто. Перед цим слід сплатити за карту. Перш ніж підписати документ про її отримання, уважно перевірте, чи немає на карті помилок.

 

Дозвіл на роботу під час навчання

 

Для легального працевлаштування у Польщі іноземцям (серед них громадяни України, Білорусі чи Росії, інших країн) треба отримати відповідний дозвіл. Однак польським законодавством визначений список тих працівників, яким не потрібно оформлювати дозволу на роботу для працевлаштування на території Польщі. Зокрема, це стосується іноземців, які мають дозвіл на тимчасове проживання (карту перебування) у зв’язку зі стаціонарним навчанням на території Польщі. Крім того, від обов’язку отримання дозволу на роботу звільнені також іноземці, котрі є випускниками польських вищих навчальних закладів.

 

Не маючи дозволу на проживання, студенти-іноземці стаціонарної форми навчання можуть працювати легально у Польщі лише 3 місяці, під час канікул (з липня по вересень). Не потребують дозволу на роботу також власники Карти поляка.

Медичне страхування

 

Для студента-іноземця страхування у Польщі є не просто вимогою, закріпленою законодавчо, але і гарантією того, що у разі потреби він безкоштовно отримає необхідну медичну допомогу.

 

Увага! Не слід плутати медичне страхування у Польщі із страхуванням, необхідним для отримання візи для виїзду з країни проживання.

 

Студент, який не є громадянином країни ЄС, може добровільно застрахуватися, підписавши угоду із Національним фондом здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ). Щомісячно студент сплачує необхідний внесок. Студент, який підписав угоду про страхування та вчасно сплачує внески, має право на медичну допомогу у повному обсязі на території Польщі у центрах, які підписали угоду із NFZ про надання медичної допомоги.

 

Карта поляка

 

Карта поляка – це документ, який підтверджує належність громадянина із країн СНД і Балтії до польського народу. Власник Карти поляка має ряд прав не громадянського характеру, що випливають із закону про Карту поляка, прийнятого парламентом Республіки Польща 7 вересня 2007 року.

 

Умови отримання карти поляка:

 • наявність прямої спорідненості з поляками або тими, хто мав польське громадянство (батько, мати, бабуся, дідусь, двоє з прабабусь/прадідусів);
 • володіння польською мовою на базовому рівні;
 • громадянство України, іншої країни СНД, Грузії або однієї з прибалтійських республік;
 • карту поляка може отримати лише особа, яка не має польського громадянства або дозволу на проживання на території Республіки Польща;
 • карту поляка може отримати також особа, польське походження якої було підтверджено згідно з положеннями закону від 9 листопада 2000 про репатріацію.

 

Власник карти поляка має право:

 • безкоштовно отримати довгострокову візу на перебування в країні, що дає право на багаторазовий перетин кордонів Республіки Польща;
 • легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу;
 • займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких самих підставах, як польські громадяни;
 • користуватися у Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому та вищому рівнях на таких засадах, як польські громадяни, і разом з тим звертатися за фінансовою допомогою і стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються в Польщі;
 • в нагальних ситуаціях користуватися безкоштовною системою охорони здоров’я Польщі на таких засадах, як польські громадяни;
 • користуватися 37-відсотковою знижкою на залізничний проїзд по території Польщі;
 • безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі;
 • в першочерговому порядку отримати кошти, призначені для підтримки поляків за кордоном.
Заповнити анкету
Конвертер валют