+38 (097) 69-61-777 +38 (066) 20-56-777 +38 (073) 10-12-777 +38 (044) 33-20-930 Пн-Пт 9:30-18:00

Навчальний процес

Система вищої освіти в Польщі

Система вищої освіти в Польщі представлена державними та приватними вищими навчальними закладами. У залежності від наявних повноважень ВНЗ може називатися університетом, університетом певного профілю (наприклад, технічний, економічний, природничий), а також політехніка, академія, вища школа.

Для вступу до ВНЗ абітурієнту необхідно мати атестат про середню освіту (ЗНО до уваги не береться) або диплом бакалавра (для здобуття ступеня магістр). Читайте також про польська мова для початківців.

Атестат чи диплом бакалавра, виданий українським навчальним закладом, визнається автоматично на підставі підписаної міжнародної угоди і не потребує нострифікації (Угода між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006).

Випускники університетів Польщі мають можливість отримати освіту таких ступенів:

Бакалавр (BA, Licencjat) – ступінь, який присвоюється після 3 – 3,5 років навчання у ВНЗ.
Бакалавр (BSc, Inzyneir) – ступінь, який присвоюється після 3,5 – 4 років навчання у вищому технічному учбовому закладі з технічного, сільськогосподарського, економічного напрямків.
Магістр (MA, Magister), а також звання, рівнозначні ступеню (магістр освіти, магістр мистецтв, магістр-інженер, магістр-інженер-архітектор, лікар-стоматолог або лікар-ветеринар) даються після успішного проходження 5 років стандартного курсу освіти. У напрямках медичних і ветеринарних наук навчання відбувається 6 років.
Магістр (MSc) – звання магістра відповідного профілю можна отримати також після закінчення 2 – 2,5-річного магістерського курсу підвищення кваліфікації. Це звання можуть отримати особи, які закінчили вищі навчальні заклади із званням ліценціат або інженер.
Доктор наук (PhD, Doctor) – присвоюється тим, хто склав іспит на отримання ступеня доктора наук і успішно захистив дисертацію. Щоб почати навчання на здобуття докторського ступеня, необхідно мати звання магістра або ж ідентичну ступінь.

Навчальний рік

Навчання відбувається на стаціонарній та заочній формах. Стаціонарне навчання відбувається з понеділка по п’ятницю (8.00-16.00). Протягом тижня студенти мають вільний від занять день, призначений для самоосвіти: відвідування бібліотек, читальних залів, роботи в інтернеті. Заняття заочного відділення проходять двічі на місяць у вихідні, в суботу та неділю.

Навчальний рік триває 10 місяців та поділений на два семестри – зимовий та весняний.

Зимовий семестр розпочинається 1 жовтня та триває до 31 січня. Літній семестр починається з середини лютого і продовжується до середини червня, включаючи літню екзаменаційну сесію.

Перші святкові канікули припадають на католицьке Різдво – з 20 грудня до 2 січня.

Семестрові канікули розпочинаються 23 лютого та тривають до 1 березня. Літні канікули тривають з 20 червня до 1 жовтня. Зазвичай майже 4 місяці літніх канікул студенти використовують на виїзди за кордон (США, Великобританія, Голландія, Іспанія, Італія, Канада, Португалія тощо) в рамках різноманітних програм обміну студентами або ж для проходження практики чи стажування.

Для того, щоб успішно закінчити семестр, студентові необхідно отримати прохідні бали на всіх іспитах. Найпоширеніша система оцінювання така: відмінно (5); добре з плюсом (4,5); добре (4); задовільно з плюсом (3,5); задовільно (3); незадовільно (2).

Студент, який з поважних причин не зміг скласти іспит (або здав його на двійку), має право перескласти екзамен під час наступної сесії. Студент має право на дві перездачі іспиту. У випадку, якщо студент не матиме зарахованої сесії, постає питання про його відрахування з ВНЗ. Відрахований студент за певних умов має право поновитись.

Болонська система. Визнання дипломів

Разом з 29 іншими країнами Європи Польща підписала Болонську декларацію, метою якої є створення європейського простору вищої освіти. Вищі навчальні заклади Польщі використовують ECTS (Європейську кредитно-модульну систему). Ця система впроваджена з метою полегшення процедури порівняння рівня освіти студентів відповідно до навчальних напрямків. Польські вищі навчальні заклади беруть участь в програмах міжнародного обміну студентами SOCRATES / Erasmus. Дипломи польських навчальних закладів визнаються у всіх країнах Європи і в більшості країн світу, тобто не потрібне додаткове їх підтвердження. Додаток до диплому, що видається після закінчення навчання, полегшує визнання освіти в інших країнах.

Дипломи польських ВНЗ визнаються і в Україні на підставі Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів №769 від 31.05.2006.

Гарантія якості: польський Державний акредитаційний комітет (Państwowa Komisja Akredytacyjna) працює в Польщі від 2002 року й здійснює перевірку та контроль якості стандартів освіти у вищих навчальних закладах Польщі, а також служить для поліпшення освітніх стандартів й надання гарантії якості освіти. Державний акредитаційний комітет розвиває тісне співробітництво з акредитаційними комітетами в інших країнах. Польська система забезпечення якості освіти відповідає стандартам і вимогам ENQA. Детальну інформацію можна отримати на сайті: www.pka.edu.pl.

Оплата за навчання

Для громадян Польщі навчання у вищих навчальних закладах є безкоштовним. Також навчання є безкоштовним для іноземців, які вчаться в державних ВНЗ на таких самих засадах, як і польські громадяни. Для всіх інших іноземців, які не мають рішення про звільнення від оплати за навчання чи стипендії, навчання в залежності від ВНЗ коштує:

2000 євро за рік в державному ВНЗ, від 800 євро за рік в недержавному ВНЗ для отримання ступеня бакалавра чи магістра;
від 3000 євро до 4000 євро за рік для отримання ступеня доктора, післядипломного навчання.

В державних і приватних ВНЗ є можливість написати заяву до ректора, в якій можна висловити прохання про знижку чи звільнення від оплати за навчання.

Окрім плати за навчання, у кожному навчальному закладі при вступі абітурієнт одноразово сплачує реєстраційний внесок в розмірі до 350 євро (в більшості ВНЗ – 100-200 євро). За рахунок вступного внеску навчальні заклади покривають витрати, пов’язанні з видачею студентові студентського квитка, залікової книжки тощо.

В системі вищої освіти Європи, зокрема у Польщі, нема поняття «неофіційної оплати» за зарахування заліку чи екзамену під час сесії. ВНЗ в Польщі не підвищують ціну за навчання (на відміну від поширеної практики в Україні). В договорі, який підписується між навчальним закладом та студентом, вказується розмір оплати (наприклад, терміном на 3 роки, рівень бакалавр) і навчальний заклад протягом цих 3 років не підвищуватиме кошти за навчання. До того ж, система оплати за навчання гнучка – студент може сплачувати кошти одноразово за весь рік навчання (у такому разі має знижку), або частинами – щомісяця, щокварталу, щосеместру.

Стипендії

Завдяки власним ресурсам навчального закладу, а також дотаціям із Міністерства науки та вищої школи студенти можуть розраховувати на різноманітні стипендії. В кожному ВНЗ є різні стипендіальні програми (від 5 до 25 програм). Серед стипендій, на які можуть розраховувати студенти недержавних вузів, стипендія за досягнення у науці або спорті, соціальна стипендія, житлова стипендія та ін. Більш детальну інформацію необхідно дізнаватись у деканаті конкретного ВНЗ.

Заповнити анкету
Конвертер валют